Looking back at the second semester of the Security Academy 2023/2024

02/09/2024

Druhý semestr Bezpečnostní akademie 2023/2024 pokračoval v únoru po přestávce na zkouškové období. Součástí byla další návštěva kanceláře Národní centrály proti organizovanému zločinu SKPV, která se týkala tématu dezinformací z pohledu policie a trestního řízení.

Následoval blok workshopů zaměřených na evropské a transatlantické instituce jako příprava na studijní návštěvu Bruselu

Začátkem března účastníky a účastnice Bezpečnostní akademie seznámili s politickým vývojem na Slovensku Rastislav Káčer, bývalý ministr zahraničních věcí Slovenské republiky, a poradce pro komunikaci Juraj Rizman. Hlavním tématem diskuse bylo, jak se Česká republika může poučit ze slovenského scénáře a vzdorovat populistům.. Program pro studenty pokračoval vystoupením majora (ret.) Oldřicha Brůži, odborníka na informační operace a strategickou komunikaci, který s účastníky Bezpečnostní akademie diskutoval o informačních operacích v česko-slovenském regionu i v Pobaltí.

Dále se v březnu se studenti a studentky setkali také s gruzínskými novináři, navštívili Velvyslanectví SRN v ČR, Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda a Generální štáb Armády ČR.

Se začátkem dubna studenti a studentky absolvovali první ze dvou modulů zaměřených na nastartování kariéry s Evou Smyslovou, a to díky jejím rozsáhlým zkušenostem v oblasti lidských zdrojů. Mladí lidé zapojení do programu také navštívili Agenturu Evropské unie pro vesmírný program (EUSPA) a absolvovali další sérii besed ve spolupráci s velvyslanectvími Finska, Estonska, Lotyšska a Litvy. Se zástupkyní velvyslance finského velvyslanectví v Praze Riikou Seppälä se studenti a studentky věnovali především tématům finského členství v NATO nebo aktuální bezpečnostní a politické situaci v Evropě v souvislosti s prvním výročím vstupu Finska do NATO. S velvyslanci pobaltských států v České republice, konkrétně s Gitou Kalmet, velvyslankyní Estonska, Elitou Kuzmou, velvyslankyní Lotyšska, a Laimonasem Talat-Kelpšou, velvyslancem Litvy v České republice, se studenti a studentky zúčastnili briefingu, který byl velice přínosný před jejich studijní návštěvou Pobaltí.   

V dubnu studenti a studentky dokončili druhý modul zaměřený na kariérní start, po němž se zabývali tématy od procesu tvorby působivého životopisu až po úspěch při pohovorech při zachování vyváženého pracovního a soukromého života. Ke konci měsíce se také setkali s Davidem Stulíkem, zvláštním zmocněncem pro Východní partnerství, a Mattem Fieldem, britským velvyslancem v České republice.

V květnu pokračovala spolupráce s pražskými velvyslanectvími, studenti a studentky se setkali také s Jakubem Andrewsem, armádním atašé z velvyslanectví USA v České republice. Poslední návštěva před závěrečným seminářem s ministrem Janem Lipavským se uskutečnila v Kanceláři prezidenta republiky na Pražském hradě. Studenti se setkali se členy zahraničního odboru – ředitelem Jaroslavem Zajíčkem, Janou Kramlovou a Terezou Novákovou, přičemž byli seznámeni s kompetencemi odboru s diskusí o zapojení a koordinaci prezidenta do zahraniční politiky. Kromě toho měli studenti Bezpečnostní akademie možnost setkat se také s Otakarem Foltýnem, který v té době působil ve Vojenské kanceláři prezidenta republiky.

I po závěrečném semináři čtvrtého ročníku pokračují aktivity pro absolventy a absolventky Bezpečnostní akademie. Na pozvání podplukovníka patera Matouše jsme navštívili 43. výsadkový pluk v Chrudimi. Účastníci a účastnice se zapojili do celodenního programu, který jim nabídl podrobný vhled do činnost pluku. Měli možnost seznámit se s výstrojí, výzbrojí a výstrojí pluku a blíže tak poznat službu vojáků v Armádě ČR.

Další součástí programu pro absolventy a absolventky Bezpečnostní akademie je každoroční setkání alumni programu. Letos se sešli dvakrát, v červnu v Brdech a v červenci v Praze, aby zhodnotili uplynulý rok Bezpečnostní akademei. Představili jsme uplynulé studijní cesty, seznámili komunitu alumni s novými absolventy a absolventkami a bavili se o jejich profesních cestách po ukončení Akademie. Poslední den setkání v Brdech jsme navíc navštívili i Vojenský prostor Valdek, kde se skupina připojila k účastníkům finále soutěže EuropaSecura 2024  jako jejich konzultanti. 

Registrace do pátého ročníku Bezpečnostní akademie bude uzavřena bude 28. září 2024 o půlnoci (23:59). Více informací a přihlašovací formulář naleznete na našem webu. Výsledky prvního kola výběrového řízení budou vyhlášeny v pondělí 30. září 2024. Druhé kolo (virtuální pohovory) se uskuteční 1. a 2. října 2024.