Projekty / Bezpečnostní akademie 2023/2024

Bezpečnostní akademie 2023/2024

Posláním Bezpečnostních akademií je posílit znalosti, kompetence a kapacity v oblastech zahraniční a bezpečnostní politiky u různých cílových skupin. Identifikujeme a podporujeme talenty, připravujeme je na kariéru v bezpečnostních organizacích, státní správě a občanském sektoru. Naším cílem je zvýšit počet odborníků, kteří se mohou věnovat bezpečnostním hrozbám a zahraniční politice a napomáhat tak v posílení postavení Česka v euro-atlantickém prostoru. Naše klíčová aktivita, Bezpečnostní akademie, je roční vzdělávací program určený vybraným studentům magisterských a doktorských programů a čerstvým absolventům se zájmem o bezpečnost. Bezpečnostní akademie v akademickém roce 2023/2024 bezprostředně navazuje na stejnojmenný projekt připravovaný mezi lety 2020 a 2023 Bezpečnostním centrem Evropské hodnoty. Bezpečnostní akademii postupně doplňují další projekty zaměřené na různé cílové skupiny se zájmem o bezpečnost – to zahrnuje i asistenty poslanců nebo mladé profesionály z Česka i ze zahraničí.

V průběhu října 2023 bude spuštěn nový ročník Bezpečnostní akademie. Program bude určen deseti účastníkům, kteří se budou scházet s experty, absolvovat studijní cesty a návštěvy institucí, stejně tak jako mentoringový program. Účastníkům též pomůžeme najít stáž dle jejich tematického zaměření. 

Přihlašování do nového ročníku Bezpečnostní akademie bylo otevřené do půlnoci 8. října 2023. Těšíme se na případné setkání v akademickém roce 2024/2025.

Záštitu programu v akademickém roce 2023/2024 udělili Vít Rakušan, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra, Martin Dvořák, ministr pro Evropské záležitosti, generálporučík Ing. Karel Řehka, náčelník Generálního štábu Armády České republiky a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Bezpečnostní akademi probíhá od října 2023 do května 2024 a sestává z těchto částí:

Workshopy na vybraná témata bezpečnostní politiky vedené zkušenými praktiky a neformální setkání s osobnostmi z bezpečnostních institucí

Odpolední workshopy představující konkrétní témata bezpečnostní politiky budou probíhat v Praze vždy ve čtvrtek odpoledne, v některých případech i v pátek dopoledne. Předběžné termíny workshopů:

  • 16. 11. 2023
  • 30. 11. 2023
  • 14. 12. 2023
  • 22. 2. 2024
  • 7. 3. 2024
  • 21. 3. 2024
  • 4. 4. 2024
  • 18. 4. 2024
  • 2. 5. 2024
  • Vícedenní program zahrnující workshopy od středečního odpoledne do pátečního poledne proběhne 25. – 27. 10. 2023 a 15. – 17. 5. 2024. 

Mentoringový program

V průběhu října 2023 dostane každý z účastníků Bezpečnostní akademie přiděleného mentora z řad zkušených praktiků z oboru s ohledem na témata, kterým se věnuje. V průběhu Bezpečnostní akademie napíšou účastníci ve spolupráci s mentorem policy paper na jedno z témat souvisejících s bezpečnostní politikou. Mentoři pracují mj. na Ministerstvu vnitra ČR, Ministerstvu zahraničních věcí ČR, Ministerstvu obrany ČR či v Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a s účastníky budou konzultovat i možnosti jejich uplatnění.

Studijní cesta do Bruselu a do Estonska, Litvy a Lotyšska

Třídenní cesta do institucí Evropské unie a do centrály NATO spojená se setkáním s českými zástupci v obou organizacích proběhla v únoru 2024. V dubnu 2024 proběhla studijní cesta do Estonska, Litvy a Lotyšska. Součástí intenzivního programu byly návštěvy tamních institucí i setkání se všemi třemi českými velvyslanci v regionu Pobaltí.

Možnost stáže

Účastníkům bezpečnostní akademie pomůžeme ve spolupráci s našimi partnery se zprostředkováním stáže dle tematického zaměření.

Co díky účasti v programu získáte?

  • Vhled do praktického fungování českých i zahraničních bezpečnostních institucí a také mezinárodních organizací díky studijním cestám.
  • Cenné zkušenosti a aktuální poznatky o současných bezpečnostních výzvách v mezinárodních souvislostech.
  • Výrazným způsobem zvýšenou možnost uplatnění na pracovním trhu v oblasti mezinárodních vztahů a bezpečnosti, díky praktickému vzhledu a kontaktům.
  • Stát se součástí komunity absolventů s přístupem do české bezpečnostní komunity.
  • Možnost rozvíjet svou kariéru v oboru ve spolupráci se zkušeným mentorem – praktikem české bezpečnostní politiky.
  • Užitečné kontakty na špičkové experty z ČR a ze zahraničí.
  • Možnost absolvovat stáž v některé z českých bezpečnostních institucí.

Mezi přednášejícími a mentory zapojenými do Bezpečnostní akademie byli v minulosti například: 

Věra Jourová (místopředsedkyně Evropské komise); Jan Lipavský (ministr zahraničních věcí), Ayesha Patricia Rekhi (velvyslankyně Kanady v ČR); Anna Azari (velvyslankyně státu Izrael v ČR); Karel Řehka (náčelník Generálního štábu); Vladimír Posolda (ředitel ÚZSI); Pavel Fischer (předseda Zahraničního výboru Senátu); Tomáš Kopečný (vládni zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny); Jan Havránek (náměstek sekce obranné politiky a strategie MO); Martin Povejšil (náměstek ministra zahraničí pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální); Daniel Braun (zástupce ředitelky kabinetu místopředsedkyně EK Věry Jourové); Benedikt Vangeli (CTHH MVČR); Daniel Bagge (Vojenské zpravodajství); Michal Thim (NÚKIB); Jan Jireš (SD NATO, MOČR);  a další.

První ročník Bezpečnostní akademie (2020/2021) úspěšně absolvovalo 13 účastníků, druhý ročník Bezpečnostní akademie (2021/2022) úspěšně absolvovalo 11 účastníků, ročník třetí (2022/2023) 10 účastníků. Absolventi programu našli i díky svému zapojení v něm z velké části uplatnění v rámci bezpečnostních institucí.

Jak svou účast v Bezpečnostní akademii hodnotí sami účastníci?

„Program opravdu předčil veškerá moje očekávání, a to hned v několika směrech. Pomohl mi trochu otevřít oči, ujasnit si sama v sobě spoustu věcí a v neposlední řadě poznat spoustu skvělých lidí, se kterými se, doufám, budu potkávat dál – ať již pracovně, nebo soukromě.“

„Děkuji za celou Akademii, byla to opravdu přínosná zkušenost ve všech ohledech.“

„Skutečně si myslím, že Bezpečnostní akademie má zářnou budoucnost a potenciál přinášet do budoucna ještě mnoha lidem spoustu užitku. Bylo mi opravdovou ctí být součástí jejího prvního ročníku!“

Kontaktní údaje

Pro více informací o Bezpečnostní akademii kontaktujte zástupce ředitelky Centra pro informovanou společnost Michaela Murada (michael.murad@informedsociety.cz).

Bezpečnostní akademie probíhá díky podpoře Pale Fire Capital, Hanns-Seidel-Stiftung a Zastoupení Evropské komise v České republice. Studijní cesta do Estonska, Lotyšska a Litvy proběhla díky podpoře Friedrich Naumann Foundation for Freedom. V průběhu roku 2024 si v rámci Bezpečnostní akademie připomínáme 25. výročí členství České republiky v NATO.