Bezpečnostní akademie na Zakarpatí: předání sbírky na podporu obránců Ukrajiny a zraněných vojáků

24/06/2024

Společně s několika účastníky našich vzdělávacích projektů zaměřených na studenty a asistenty poslanců jsme se na začátku dubna vydali do ukrajinského Užhorodu, kde jsme předali výtěžek z námi organizované sbírky v hodnotě přes 60 000 Kč a v rámci intenzivního programu jsme se setkali se zástupci tamních nevládních organizací.

Na přelomu února a března letošního roku spustili účastníci aktuálního ročníku projektu Bezpečnostní akademie sbírku na podporu obránců Ukrajiny. Jejím vyvrcholením byla cesta do Užhorodu a předání technického vybavení na opravu techniky pro 128. samostatnou horskou útočnou brigádu Zakarpatí, osvětlovacího zařízení pro 208. brigádu protivzdušné obrany Cherson, finančních prostředků na výrobu dronů pro Hnutí na podporu zakarpatských vojáků – Užhorod a oblečení určené zraněným vojákům v užhorodských nemocnicích. 

Díky celé řadě srdečných setkání jsme se během třídenního programu blíže seznámili s činností ukrajinských organizací občanské společnosti v době války, s aktuálními společenskými náladami na Ukrajině a s dopadem války na obyvatele. V mnoha spontánních rozhovorech s místními jsme kromě silných osobních příběhu často slyšeli slova vděčnosti na adresu České republiky a její pomoci od začátku ruské invaze. 

Krom seznámení se s realitou života na Zakarpatí během války bylo naším cílem vzkázat ukrajinským partnerům, že na ně nezapomínáme a že nejsme válkou unaveni, a to jak prostřednictvím sbírky, tak i samotnou skutečností, že jsme se na Ukrajinu vydali osobně. 

Dárcům sbírky děkujeme za tento příspěvek Ukrajině v jejím boji za svobodu stojícím lidské životy, nezměrné úsilí, odhodlání a obrovské materiální zdroje. Podpoře Ukrajiny se samozřejmě budeme nadále věnovat a již intenzivně plánujeme další kolo sbírky. 

Za setkání děkujeme: Jaroslavovi Syvochopovi a Oksaně Ivats ze Zakarpatského institutu postgraduálního pedagogického vzdělávání, Dmytrovi Tužanskému z Institutu pro středoevropskou strategii, Olze Džuchan a Oksaně Babunych (Evropská solidarita Zakarpatí), Hanně Melehanych (Megasocium), Oleně Bilanině (Rada mládeže Užhorodu) a Volodymirovi Suranovi (Hnutí na podporu zakarpatských vojáků – Užhorod).

Na ukrajinské straně sbírku organizovali: Hnutí na podporu zakarpatských vojáků – Užhorod; Oksana Ivats, vedoucí nevládní organizace „Svět rozvoje společnosti“ a Jaroslav Syvokhop ředitel Zakarpatského institutu postgraduálního pedagogického vzdělávání a neziskové organizace Rovný s rovným.

Pokud chcete i vy přispět na sbírku na podporu obránců Ukrajiny, Hnutí na podporu zakarpatských vojáků vytvořilo pro tyto účely účet v českých korunách:

  • Název společnosti: ГО РПЗВ – УЖГОРОД
  • IBAN: UA963052990000026002043606116
  • Jméno banky: JSC CB „PRIVATBANK“, 1D HRUSHEVSKOHO STR., KYIV, 01001, UKRAINE
  • SWIFT kód banky: PBANUA2X
  • Adresa společnosti (jméno příjemce): 88000, УКРАЇНА, ОБЛ. ЗАКАРПАТСЬКА, М. УЖГОРОД, ВУЛ. ГОЙДИ ЮРІЯ, Б. 8
Finančně podpořit můžete také 128. samostatnou horskou útočnou brigádu Zakarpatí prostřednictvím jejich ukrajinského účtu:
  • Název společnosti (jméno příjemce): БО ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСНА БЛАГОДІЙНА АСОЦІАЦІЯ РІВНИЙ-РІВНОМУ TRANSCARPATHIAN REGIONAL CHARITY ASSOCIATION “PEER TO PEER”
  • IBAN: UA523052990000026002023610649
  • Jméno banky: JSC CB “PRIVATBANK”, 1D HRUSHEVSKOHO STR., KYIV, 01001, UKRAINE
  • SWIFT kód banky: PBANUA2X
  • Adresa společnosti: 88000, УКРАЇНА, ОБЛ. ЗАКАРПАТСЬКА, М. УЖГОРОД, ВУЛ. ВОЛОШИНА, Б. 35
Při zasílání peněz na zahraniční účet mohou být účtovány dodatečné poplatky. Jejich výška závisí na podmínkách vaší banky a měně, ve které je transakce provedena. Doporučujeme, abyste se před provedením zahraničního převodu informovali u své banky o možných dodatečných poplatcích.