Březnové akce Bezpečnostní akademie: setkání s novináři, česko-německé vztahy a budoucnost Armády ČR

25/03/2024

Ve středu 20. a ve čtvrtek 21. března 2024 čekal na mladé lidi zapojené do aktuálního ročníku Bezpečnostní akademie opět různorodý program doprovázený návštěvou zajímavých míst souvisejících se zahraniční a bezpečnostní politikou.

Na úvod středečního programu se účastníci a účastnice Bezpečnostní akademie setkali se skupinou gruzínských novinářů. Účelem setkání byla výměna zkušeností jak z Gruzie tak Česka v boji proti dezinformacím. Rozhovor se věnoval také tématem informační gramotnosti, ale i vztahům a vzájemné spolupráci mezi politickými představiteli a think-tanky, nebo roli nezávislých a veřejnoprávních médií v obou zemích. 

Druhým bodem středečního programu bylo diskusní setkání s paní Petrou Dachtler, zástupkyní velvyslance a vedoucí politického referátu velvyslanectví SRN v ČR. V průběhu setkání připraveném přímo na velvyslanectví Německa v České republice se studentky a studenti blíže seznámili s aktuálním děním v Německu, a to zejména v kontextu současných konfliktů a dalších výzev z oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Diskuze se ale také zaměřila na bilaterální česko-německé vztahy nebo evropskou spolupráci při podpoře Ukrajiny. Po diskusi následovala prohlídka prostor velvyslanectví, kdy jsme si připomněli i události z roku 1989, kdy sehrála právě budova ambasády svou historickou roli při útěku východních Němců přes Prahu do západního Německa. 

Ve čtvrtek 21. března program pokračoval návštěvou Rádia svobodná Evropa/Rádia Svoboda. Spolupráce s touto institucí pokračuje již třetím rokem a prohlídka rádia doprovázená diskusí s novináři se stala nedílnou součástí programu Bezpečnostní akademie. Tentokrát se diskuse věnovala zejména íránskému vysílání rádia a účastníci měli možnost debatovat o mnoha otázkách spjatých s působením v nedemokratických režimech přímo s vedoucím íránského vysílání RFE/RL.

Odpoledne účastníci strávili na Generálním štábu Armády České republiky, kde se s generálem Miroslavem Feixem a analytiky vedla debata o budoucí podobě AČR a to jak co se týká technického vybavení, tak náboru nových vojáků, či o změnách bojiště, se kterými se musí armáda vypořádat.