Program Bezpečnostní akademie pokračuje po zimní pauze a zaměřuje se na evropské a transatlantické instituce

04/03/2024

Na konci února čekala na účastníky Bezpečnostní akademie 2023/2024 studijní cesta do Bruselu, které předcházely přípravné semináře o institucích EU a evropské politice. To vše s ohledem na fakt, že si Česko brzy připomene 20. výročí vstupu do EU.

Dne 22. února 2024 studenti navštívili Úřad vlády ČR, konkrétně Odbor komunikace o evropských záležitostech ze Sekce pro evropské záležitosti, kde se během diskuse s Kristinou Hubáčkovou seznámili s několika aktuálními tématy, mezi něž patřilo české předsednictví v Radě EU a jeho dopad na veřejnou správu, nízké zastoupení Čechů v institucích EU, možnosti stáží v unijních institucích a komunikace evropských témat v ČR.

Po bližším seznámení s pohledem české vlády program přešel do druhé části programu, během níž se studenti diskutovali s Martinem Vokálkem, výkonným ředitelem Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, kdy se věnovali vztahu nevládních organizací a evropské politiky.

První den studijní návštěvy Bruselu: NATO

Tyto workshopy sloužily jako příprava na nadcházející studijní návštěvu, kde se získané poznatky dále zkoumaly ve dnech 26. až 28. února 2024 v Bruselu. Účastníci Bezpečnostní akademie a loňští finalisté každoroční soutěže EuropaSecura organizované EUROPEEM se vydali do sídel evropských institucí a NATO, aby se seznámili s praktickým fungováním obou organizací, a propojili tak nabyté znalosti s reálnou praxí díky setkáním s odborníky. Jak shrnul jeden z účastníků: „Studijní návštěva byla vrcholem tohoto akademického roku a diskuse, které jsme vedly, předčily moje očekávání v jejich hloubce a otevřenosti přednášejících.“

Studijní návštěva začala diskusí na Stálé delegaci České republiky při NATO. Během ní měli studenti možnost setkat se s Jakubem Landovským, velvyslancem a stálým představitelem České republiky při NATO, a Peterem Bátorem, velvyslancem a stálým představitel Slovenské republiky při NATO. Během diskuse pronikali do komplexity česko-slovenské spolupráce a zabývali se aktuálními bezpečnostními výzvami v rámci NATO.

Druhý den studijní návštěvy Bruselu: Evropská obranná agentura, Evropská komise a Rada EU

Následující den návštěva pokračovala setkáním s Jiřím Šedivým, generálním ředitelem Evropské obranné agentury, který hovořil o roli agentury v kontextu současných otázek vyžadujících bezpečnostní spolupráci.

Poté skupina poprvé navštívila jednu z budov Evropské komise, kde se setkala s Peterem Stanem, hlavním mluvčím pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Vedli zajímavou diskusi o úloze a nuancích komunikace týkající se ruské agrese vůči Ukrajině a budoucnosti Ukrajiny v EU.

Program pokračoval návštěvou budovy Europa, hlavního sídla Evropské rady a Rady EU. Zde účastníci vyslechli přednášku o úloze Rady EU a Evropské rady v rámci evropských institucí, po níž následovala diskuse o společné bezpečnostní a obranné politice EU. Obě části vedl Nicolas Lefevre, který účastníkům poskytl příležitost proniknout hlouběji do daných témat.

V závěru dne byla možnost zaměřit se více na zahraničně-politickou a bezpečnostní agendu z pohledu Stálého zastoupení ČR při EU. K účastníkům se připojily Kateřina Šustrová, vedoucí oddělení Antici, koordinace COREPER II, a Lucie Hasnedlová z RELEX, zabývající se horizontálními otázkami společné zahraniční a bezpečnostní politiky.

Třetí den studijní návštěvy Bruselu: Češi v institucích EU – ESVČ a Evropská komise

Poslední den program opět proběhl v prostorách Evropské komise, kde měli studenti Bezpečnostní akademie a finalisté EuropaSecura možnost setkat se s českými experty působícími v institucích EU. Radek Khol z Ředitelství pro bezpečnostní a obrannou politiku hovořil o boji proti terorismu a pohledu Evropské služby pro vnější činnost (ESVČ). Poté účastníci diskutovali o činnosti ESVČ také s Petrou Gombalovou Kyslingerovou, která nastínila přehled aktuálního vývoje vztahů mezi EU a Ukrajinou. V neposlední řadě byl program zakončen setkáním se členy kabinetu české komisařky Věry Jourové, Veronikou Musilovou a Danielem Braunem.

Rádi bychom poděkovali Zastoupení Evropské komise v České republice za podporu a organizaci studijní návštěvy.

Lucia Macháčková a Michael Murad