Setkání českých a slovenských asistentů poslanců v Praze

14/12/2023

V neděli 10. a v pondělí 11. prosince 2023 jsme zorganizovali meziparlamentní setkání asistentů poslanců PSP ČR a NR SR v Praze s cílem reflektovat výsledky voleb na Slovensku a sdílení zkušeností s parlamentní práci. Součástí programu byly návštěvy českých institucí, ale také diskuse o možných politicko-bezpečnostních a občanských aktivitách, které by mohly být v následujících letech realizovány pro posílení informační bezpečnosti a odolnosti vůči dezinformacím, autoritářským tendencím a posílení vazeb mezi parlamenty ČR a SR.

Celkem 19 slovenských asistentů poslanců různých opozičních stran, mezi kterými byli úplní nováčci, i zkušení asistenti, mělo možnost setkat se s českými asistenty poslanců na úvodní síťovací večeři. Odborný program pokračoval v pondělí návštěvou Ministerstva zahraničních věcí a diskusí s Jaroslavem Kurfürstem, vrchním ředitelem sekce evropské. Ten se během svého úvodního vstupu věnoval nejenom společné česko-slovenské historii, ale i českému přístupu vůči konfliktu na Ukrajině a možnostem regionální spolupráce a rozšiřování Evropské unie. Následovala návštěva Ministerstva vnitra, respektive Centra proti hybridním hrozbám, které představilo svou činnosti.

Poslední část programu zahrnovala návštěvu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, kde se slovenští asistenti opět setkali se svými českými protějšky, aby si vyměnili české a slovenské pohledy na společná politická témata. Výměna se týkala jak českého, tak slovenského kontextu současné politické situace, přičemž byl zdůrazněn význam a poučení z toho, jak různé politické strany spolupracují,  ať už v koalici (český kontext), nebo v opozici (slovenská perspektiva). Cílem této spolupráce je zachování právního státu a dalších demokratických standardů.

Studijní cestu do Prahy připravilo Centrum pro informovanou společnost díky podpoře Nadace Konrada-Adenauera a ve spolupráci s Inštitútem vzdelávania a inovácii v politike.